Panoramy


Wczoraj robiłem zdjęcia mieszkania i pojawił się mały problem. Nie dysponując szerokokątnym obiektywem mogłem uchwycić jedynie fragment pokoju. Jeszcze gorzej było w mniejszych pomieszczeniach, np w łazience.

Przypomniałem sobie o programach do tworzenia panoram. Poszukałem, czy nie ma czegoś takiego na Linuksa i znalazłem. Hugin świetnie spełnia swoje zadanie. Był nawet w repozytorium Ubuntu (universe). Działa też na Windows i MacOSX.

Zdjęcia do widocznego przykładu robiłem w pionie i bez problemów program sam poobracał je sobie. Dodatkowo wyrównał jasności i poziomy bieli różniących się fotografii.

Właściwie tworzenie panoramy sprowadza się do kliknięcia w trzy przyciski i wykonania poleceń (wybierz fotki, utwórz panoramę i zapisz wynik). Jest jednak jeszcze sporo innych opcji: wybór obiektywu, zmiana punktów kontrolnych, korekta ustawień pozycji fotografii, ekspozycji i mnóstwo innych. Nie wgryzałem się za bardzo, ale na pierwszy rzut oka widać, że jest czym się pobawić. Pod tym linkiem są przykładowe obrazki zrobione z pomocą Hugin’a. Polecam, ma spory potencjał.

Komentarze nie są dozwolone.