Odzyskiwanie skasowanych plików


Zdjęcia skopiowane na dysk, można czyścić pamięć. Kasuj wszystko. Zrobione. A gdzie filmy? Nie skopiowały się. I co teraz? „Jak nie wiesz co robić – nie rób nic”.

Jest taki program TestDisk (do odzyskiwania partycji), a razem z nim instaluje się PhotoRec służący do odzyskiwania plików (nie tylko fotografii). Kartę SD wyjąłem z aparatu i umieściłem w czytniku USB. Po zainstalowaniu programu w terminalu wpisujemy:

sudo photorec

  • Wybieramy dysk, który odpowiada włożonej karcie pamięci (u mnie: /dev/sdf ), a następnie Proceed i enter.
  • Teraz trzeba podać jakiego typu jest partycja – wybieram Intel.
  • Potem wybieramy o którą partycję nam chodzi. Tu akurat nie ma zwykle co wybierać bo jest jedna (u mnie: CANON_DC).
  • Następnie system plików, który został użyty do zapisu zdjęć. Wybieramy Other (odpowiedzialny za FAT/NTFS/HFS+/ReiserFS/…)
  • Teraz trzeba wybrać, czy chcemy odzyskać wszystkie pliki (opcja Whole), czy też tylko te które znalazły się w wolnej przestrzeni (np, po skasowaniu jednego zdjęcia) opcja Free.
  • Ostatni etap, to wskazanie katalogu, do którego mają być zapisane odzyskane zdjęcia i naciśnięcie ‚Y’. Zwróć uwagę aby było wystarczająco dużo miejsca, jeśli chcesz odzyskać zdjęcia z całej karty.

Po paru chwilach w wybranym katalogu pojawił mi się katalog recup_dir.1 a w nim odzyskane dane.

Nie próbowałem podłączać aparatu bezpośrednio, więc nie wiem jak poradziłby sobie program w takim przypadku, ale myślę, że bez problemu. Na wszelki wypadek zabezpieczyłem kartę przed zapisem, co na szczęście nie przeszkodziło w procesie odzyskiwania plików.

Komentarze nie są dozwolone.