Długie i wydajne życie akumulatora


Co robić, aby akumulator służył jak najdłużej? Jak wydłużyć życie baterii? Co sprawia, że akumulatorki szybciej padają?

Niezależnie od rodzaju, przed pierwszym użyciem należy całkowicie, do pełna naładować akumulator. Ogniwa litowo-jonowe (Li-Ion) i niklowo–wodorkowe (NiMH) nie powinny być często rozładowywane do zera i można doładowywać w dowolnym momencie. Raz na 30 cykli powinniśmy rozładować akumulator do zera. Nastąpi kalibracja zapobiegająca skróceniu czasy pracy baterii. Natomiast ogniwa  niklowo-kadmowe (NiCd) – ze względu na tzw. efekt pamięci – należy jak najczęściej rozładowywać do końca.

Idealna temperatura dla akumulatora, to tzw pokojowa, czyli 20-30 stopni Celsjusza. Zatem zimą trzymajmy aparat w kurtce przy ciele, a latem w plecaku w cieniu.

Szybkie ładowarki rozgrzewają baterie, co przyspiesza ich starzenie, więc jeśli wybierać, to lepiej wolniejszą ładowarkę.

Akumulatory (litowo-jonowe) przewidziane są do ciągłej pracy, zatem dłuższa bezczynność nie jest dla nich dobra. Jeśli chcemy go wyjąć na dłużej, to lepiej rozładować go do 40% pojemności i dopiero odłożyć (po roku straci 6% pojemności). Akumulatory naładowane do pełna, odłożone starzeją się szybciej (po roku będą miały 80% pojemności). Leżący akumulator rozładowuje się i tak, zatem co jakiś czas należy doładować go, aby poziom naładowania nie spadł do zera.

Im wyższa temperatura, tym szybciej starzeje się, więc dbajmy by nie miał więcej niż 25 stopni (może odkładajmy do lodówki gdy nie potrzebujemy go?)

Notebook pracujący na zasilaniu zarzyna akumulator! Nie dość, że bateria jest nieużywana, to naładowana jest do 100% i do tego podgrzewana przez pracujący procesor i inne podzespoły. Jeśli nie chcemy wyciągnąć akumulatora, to lepiej po pełnym naładowaniu odłączać zasilanie i pozwolić akumulatorowi rozładować się do połowy.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na pojemność akumulatora i napięcie ładowania. Zwiększenie napięcia ładowania akumulatora przynosi wyraźny wzrost pojemności, ale kosztem żywotności. Ogniwo 1000 mAh ładowane do napięcia 4,3 V straci po 250 cyklach 40% pojemności, podczas gdy 930 mAh ładowane 4,2V (różnica 0,1V) spadnie o 14% po około 350 cyklach pracy. (Po ok. 80 cyklach rzeczywista pojemność obu akumulatorów zrówna się.)

Na podstawie: Jak nie zabijać akumulatora? i Prawdziwa wydajność akumulatorów

Komentarze nie są dozwolone.