Google Master Plan – tłumaczenie


Film „Master Plan„, to jedna z teorii spiskowych dotyczących tym razem Google. Nie jest nowy (2007), ale ma fajną animację, no i temat ciekawy. Nie trwał długo, więc zrobiłem poniżej tłumaczenie. Mam nadzieję, że dużo błędów nie popełniłem.

Google jest najpotężniejszą wyszukiwarką na ziemi. Dziś miliardy użytkowników googlują w poszukiwaniu dowolnego rodzaju informacji. Niegdyś studencki projekt, obecnie rządzi siecią WWW.

W 1997 Larry Page i Sergey Brin stworzyli Page Rank – skomplikowany matematyczny algorytm, który sortuje strony w zależności od pozostałych z nimi związanych.

To zupełnie nowe podejście, całkowicie zmieniło dostęp do informacji. Google nagle stał się wyszukiwarką numer jeden. Jednak to jest dopiero początek.

Dziś Google ma ogromne zyski dzięki dominacji na rynku reklamy internetowej. Jest na dobrej drodze do stania się najdroższą firmą na świecie. Ale czy chodzi tylko o pieniądze?

Larry Page, Sergey Brin i Eric Schmidt gonią za swą wizją Wielkiego Planu Google:

Każdy rodzaj informacji bedzie dostępny dla każdego. Dostęp zaś kontrolowany przez samego Google z credo „nie bądź zły”.

Nowe usługi i produkty dołączane są do googlepleksu. Wszystkie za darmo. Nie martwisz się o swoją prywatność?

Doskonałe połączenie sprzętu i oprogramowania tworzą googleware, dając firmie więcej mocy obilczeniowej niż komukolwiek. Google przechowuje zawartość całej sieci w swojej bazie danych. Ale to nie wszystko.

Gmail oferuje kilka gigabajtów darmowej przestrzeni. Nie jest tajemnicą, że wszystkie twoje maile, włączając pocztę od przyjaciół, są skanowane. Google najefektywniej zbiera prywatne dane na wiele różnych sposobów, także używając cookies zlicza informacje. Czy tylko po to, aby zaoferować odpowiednie reklamy?

Google może utworzyć niesamowicie dokładny profil o kimkolwiek z nas. Były pracownik CIA twierdzi, że Google współpracuje potajemnie z rządem Stanów Zjednoczonych, włączając CIA.

Robiąc wrażenie najlepszej, Google rozpoczął wzrost w celu całkowitego zdominowania sieci. Całkowitej kontroli. I nie jedynie w sieci.

Google zaangażował się w badania nad genami i biologią molekularną. Co się stanie, jeśli Google będzie miał dane o tobie, włączając w to nawet informacje o całym twoim kodzie genetycznym? Każda istota ludzka stanie się całkowicie przeźroczysta.

Jak myślisz? Czy Google naprawdę martwi się o naszą prywatność?

Komentarze nie są dozwolone.