WordPress i galerie


Pytanie: co wybrać na w miarę prostą stronę, gdzie znajdą się aktualności, kilka galerii zdjęć oraz informacje „o nas”, kontakt itp?

Od razu założyłem, że nie piszę od zera. Joomala odpadła. Został Drupal i WordPress. Początkowo stawiałem na drupala z racji dużych perspektyw rozbudowy. Odpadł jednak z tej samej przyczyny: jest za duży i boję się, że zwykli użytkownicy nie poradzą sobie, albo przerażą się i nie będą dodawać samodzielnie wpisów. Zatem, ku zaskoczeniu, WordPress wygrał. Później natknąłem się na fajny artykuł „Drupal vs WordPress„.

Właściwie wszystko, co potrzebne WP ma, pozostaje kwestia galerii. No i tu nastąpiła klęska urodzaju. Parę godzin poleciało na przeglądanie i testowanie pluginów. Trzeba też było doinstalowac do PHP bibliotekę ‚php5-gd’. Póki co wygrywają:

  • NextGEN Gallery – za dobre zintegrowanie z panelem administracyjnym. Prawdziwy kombajn: galerie i albumy i parametryzację. Niestety Slideshow zrealizowany jest we flashu. Ładnie wygląda, ale nie lubię flasha, może dlatego że blokuję go 😉
  • NextGEN Smooth Gallery – bazuje na NextGEN Gallery, ale jest w JS. Bazuje na JonDesign’s Smooth Gallery.
    Przykład użycia tutaj
  • Galleria-WP – też NextGEN, bazuje na JS. Póki co zdecydowanie wygrywa za prostotę i ładny wygląd. Podobna do WP-Simple Viewer (ale on we flashu).

Galleria-WP może podobno korzystać z Galerii i albumów stworzonych w panelu NextGEN Gallery, ale póki co nie udało mi się jej do tego zmusić. Działa za to jeśli do postu wrzuci się obrazki w media (add media). Na ich podstawie robi galerię. Description można wyświetlić pod zdjęciem (ustawienie w panelu). Używa tagów (podanych w nawiasach kwadratowych oddzielone spacjami za tytułem, np „Tytuł [ tag1 tag2]” wtedy w parametrze gid podając jeden z tagów można wydzielić mniejszą galerię.

aby dodać galerię należy wpisać odpowiednio (bez spacji po i przed nawiasem kwadratowym):

[ gallery=1 ]
[ album=2 ]

[ smooth=1 ]

[ galleria <opcje> ] gdzie <opcje> są parametrami np: gid=”tag1″

Inne ciekawe linki:
10 Essential WordPress Plugins
83 Beautiful WordPress Themes You (Probably) Haven’t Seen
Do przetestowania
WP Post Thumbnail (fotka we wpisie oblewana tekstem).
Image dla Drupala

p.s. Dla Drupala trzeba w Apache ustawić AllowOverride All (narazie ‚All’) mod-rewrite i UserExec lub ewentualnie Apache User ma być odpowieni, bo inaczej Internal Server Error będzie.

cdn.

,

Komentarze nie są dozwolone.